KEEMILINE RINGLUSSEVÕTT FINNFOAMIS

Finnfoam ehitab Salosse keemilise plasti ringlussevõtu tehase, kus soojustusmaterjali toorainena võetakse energia- ja kulutõhusal viisil ringlusse kasutatud ja ka määrdunud vahtisolatsioonimaterjale. Polüstüreeni, st XPS- ja EPS soojustusmaterjalide ringlussevõtuga on Finnfoami toodetes varasemast rohkem ringlussevõetud materjale. Tehase eeldatav valmimisaeg on 2022. aasta lõpp. Ringlussevõtuprotsessis on muuhulgas arvestatud ka ehitusobjektidelt kogutud soojusisolatsioonijäätmetega, mis on sageli määrdunud. Neis võib olla näiteks liiva, betooni või uretaanliimide jääke. Ringlussevõtuprotsessis muundatakse polüstüreen uue innovatiivse lahusti abil täiesti vedelaks, muutes lisandite eraldamise lihtsaks kurnamise teel. Pärast puhastamist aurustatakse lahusti uuesti ja tahkesse vormi taastatud polüstüreen

PUUVILJAPÕHISE LAHUSTIKOKTEILI JA RINGLUSSEVÕTUSÜSTEEMI PATENDID OOTEL

Keemiline ringlussevõtuprotsess koos puhastus- ja aurustusseadmete ning lahustitega on kolmeaastase arendusprotsessi tulemus. Arendustöös on Finnfoamil olnud pikaajaliseks partneriks Brightplus. Eesmärgiks oli leida parim viis termoplastide, näiteks polüstüreeni võimalikult energiasäästlikuks ringlussevõtuks.

Keemiline ringlussevõtt lahustamise teel on parem kui tavapärane mehaanika, sest lahustist on lihtne füüsilisi lisandeid eemaldada. Plasti lahustamine molekulaarses ehitusmaterjalis võimaldab seda taaskasutada toorainena soojustuse tootmisel. Protsessis kasutatav lahusti on orgaaniliste lahustite segu, mis põhineb teatud söödavatel puuviljadel.

PS PROCESSING OY OSALEB MATERJALI KOGUMISES

Plasti ringlussevõtus on lisaks fraktsioonide puhtusele väljakutseks piisava materjalikoguse kogumine. 2022. aastal omandas Finnfoam poole Laitilas asuva PS Processing Oy aktsiatest, sest ettevõte on spetsialiseerunud EPS plasti kogumisele ja ringlussevõtule ning pakub selleks nüüd Finnfoamile valmis kanaleid. Varem tarnis PS Processing suure osa materjalist ringlussevõtuks välismaale. Materjali ringlussevõtul siseturul väheneb selle süsinikujalajälg transpordivajaduse vähenedes oluliselt.

RINGLUSSEVÕTT LAHENDAB PALJUD PLASTIGA SEOTUD PROBLEEMID

Meie Finnfoamis oleme seisukohal, et plasti kritiseeritakse sageli asjatult, sest see on ohutu, vastupidav ja odav materjal. Plast on tõeliselt ringlussevõetav püsitoode ja selle tõhus taaskasutus pakub lahenduse paljudele plastiga seotud probleemidele. Näiteks niiskuskindlates soojustustes on plast suurepärane materjal nii omaduste kui ka ressursitõhususe poolest. Plastiga seotud probleemid tulenevalt peamiselt sellest, mis juhtub plastiga pärast kasutamist.