BIOMATERJALID – BIOJÄÄTMETE BAASIL

Finnfoam, Brightplus, VTT ja Nordic Soya on teinud koostööd, et uurida sojamelassi potentsiaali tulevase toorainena.

Nende nelja ettevõtte koostöös on välja töötatud protsess, mille abil toodetakse esimesena maailmas toidu- ja söödatootmise kõrvalproduktidest komposteeruvat bioplasti. Osaliselt Business Finlandi rahastatud uurimisprojekt kestis neli aastat.

Praegu ehitatakse Uusikaupunki biopolümeeritehast, kus katsetatakse bioplastide tootmist tööstuslikus mastaabis.

Foto: Soja töötlemisel järele jäänud soja siirupimelass on nüüd bioplasti tooraine.

KESKKONNASÕBRALIKUMAT SOOJUSTAMIST BIOPLASTIGA

Tänu arenenud uurimisprojektile on nüüd võimalik toidu tootmiseks sobimatutest kõrvalproduktidest toota kodumaiseid kõrge lisandväärtusega vastutustundlikke biopõhiseid tooteid.

Tulevikus on Finnfoamil kavas uut bioplasti kasutada hoonete soojustusmaterjalide tootmisel. Nende keskkonnasõbralikkust suurendab asjaolu, et soojustusmaterjalid toimivad ka süsiniku neelajatena ja aitavad seeläbi vähendada hoonete süsinikujalajälge.

FF-FUTURE ESIMENE SUUR INVESTEERING

Biomaterjaliga seotud uuenduste katsetamiseks alustavad Finnfoam, Brightplus, Soome VTT Tehnikauuringute Keskus ja Nordic Soya pilootprojekti Uusikaupunkis Euroopa suurima sojaoa rafineerimistehase Nordic Soya Oy juures. Täismõõdus tehas on plaanitud kasutusele võtta 2023. aasta lõpuks.

2021. aasta alguses jagunes Finnfoam Oy kaheks ettevõtteks, millest FF-Future keskendub tulevikulahendustele. Praegu käivitatav katsetehase projekt on FF-Future esimene suur investeering.

“Soomel on suurepärased võimalused saada biomaterjalide valdkonna teerajajaks, kuid see eeldab, et Soomel on ressursid tootmisprotsessi ulatuse testimiseks. Soovime olla kaasatud valdkonna kodumaise ökosüsteemi konkreetsete ressursside loomisesse ja otsime osalejaid, kes on huvitatud kodumaise biomaterjalitootmise käivitamisest ja toodete turustamisest maailmaturul,” ütleb projekti algataja, Finnfoami tegevjuht Henri Nieminen.

Loe kogu pressiteadet siit:  Sojajäätmetest mitmeotstarbelised bioplastid – piloottehas tulemas Uusikaupunkisse