SOJAJÄÄTMETEST MITMEOTSTARBELISED BIOPLASTID – PILOOTTEHAS TULEMAS UUSIKAPUNKISSE

Nelja ettevõtte koostöös on välja töötatud protsess, mille abil esimesena maailmas toodetakse toidu- ja söödatootmise kõrvalproduktidest komposteeruvat bioplasti. Praegu ehitatakse Uusikaupunkisse biopolümeeritehast, kus katsetatakse bioplastide tootmist tööstuslikus mastaabis.

Foto: Soja töötlemisel järele jäänud siirupitaoline sojamelass on nüüd bioplasti tooraine.

Finnfoam, Brightplus, VTT ja Nordic Soya on teinud koostööd, et uurida sojamelassi potentsiaali tulevase toorainena. Osaliselt Business Finlandi rahastatud uurimisprojekt kestis neli aastat.

„Koostööprojekti tulemusel saavutatud innovatiivse protsessi abil toodetakse esimesena maailmas sojatootmise kõrvalproduktidest keskkonnasõbralikku piimhappepolümeeri. See on kestlikumaks alternatiiviks suhkrust ja maisist toodetud piimhappepolümeerile PLA, milles kasutatakse vahetult bioplasti ja mitte toidu tootmiseks kasvatatud toorainet,” ütleb Finnfoami tegevjuht Henri Nieminen.

Toiduks sobimatut sojamelassi on varasematel aegadel hävitatud põletamise teel. Biomaterjalide tootmine toidutootmise kõrvalproduktidest tõstab ka tootmise kasumlikkust.

Nordic Soya Oy kasutab oma Uusikaupunki tehases Euroopas kasvatatud sojauba. Selle töötlemisjäägiks jäävat sojamelassi on kasutatud uurimisprojekti toorainena. Soome innovatiivne projekt ühendab sünteetilise bioloogia, keemia ja materjalitehnoloogia täiesti uuel viisil.

„Projekt on nii suurepärane näide sellest, mida on võimalik saavutada tööstusliku biotehnoloogia oskusteabega kui ka meistriteos keerukate tööstusjäätmete muutmiseks kõrgema väärtusega tooteks mikroobide abil. Ülesanne on protsessi erinevates etappides nõudnud märkimisväärseid tehnoloogilisi jõupingutusi. Eelkõige on selles ära kasutatud VTT pädevust sünteetilises bioloogias, mikroobide modifitseerimises ja bioprotsesside optimeerimises,“ räägib VTT strateegiajuht Tiina Nakari-Setälä.

KESKKONNASÕBRALIK ALTERNATIIV PLASTILE

Tulevikus saab eetiliselt välja töötatud Soome bioressursipõhise tooraine arendus- ja tootmiskontseptsiooni laiendada uutele turgudele, kus sojaube töödeldakse toidu ja sööda tootmiseks.  Sojaubade töötlemisjääkidest toodetud bioplastil on tohutu potentsiaal ringmajanduse laieneva eksporttootena – globaalse sojatootmise jäätmetest võib aastas toota umbes 22 miljonit tonni bioplasti.

Bioplast, mis on tuntud ka oma meditsiiniliste rakenduste poolest, sobib ideaalselt mitmesuguste komposteeritavate pakendite tootmiseks ja kasutamiseks näiteks 3D-printerites filamendina.

Tulevikus on Finnfoamil kavas uut bioplasti kasutada hoonete soojustusmaterjalide tootmisel. Nende keskkonnasõbralikkust suurendab asjaolu, et soojustusmaterjalid toimivad ka süsiniku neelajatena ja aitavad seeläbi vähendada hoonete süsinikujalajälge.

TEHAS KÄIKU 2023. AASTA LÕPUKS

Biomaterjaliga seotud uuenduste katsetamiseks alustavad ettevõtted pilootprojekti Uusikaupunkis Euroopa suurima sojaoa rafineerimistehase Nordic Soya Oy juures. Piloottehas ehitatakse Uusikaupunkisse aastatel 2021–2022.

Täismõõdus tehas on plaanitud kasutusele võtta 2023. aasta lõpuks.

„Käikulaskmisel toetab piloottehas oluliselt Soome kestliku arengu ökosüsteemi ja tulevaste töökohtade tekkimist,“ ütleb Nakari-Setälä VTTst.

2021. aasta alguses jagunes Finnfoam Oy kaheks ettevõtteks, millest FF-Future keskendub tulevikulahendustele. Praegu käivitatav katsetehase projekt on FF-Future esimene suur investeering.

“Soomel on suurepärased võimalused saada biomaterjalide valdkonna teerajajaks, kuid see eeldab, et Soomel on ressursid tootmisprotsessi ulatuse testimiseks. Soovime olla kaasatud valdkonna kodumaise ökosüsteemi konkreetsete ressursside loomisesse ja otsime osalejaid, kes on huvitatud kodumaise biomaterjalitootmise käivitamisest ja toodete turustamisest maailmaturul,” ütleb Henri Nieminen.

OTSIME EDUMEELSE VAIMUGA PARTNEREID

Projekti koordineerimise eest vastutav Brightplus Oy töötab koos oma partneritega välja uusi rohelise keemia innovatiivseid lahendusi, mida saab piloottehases katsetada.

“See on suur tehniline samm edasi, et Soome vastutustundlikke, kõrge lisandväärtusega biopõhiseid tooteid saab nüüd valmistada kõrvalproduktidest, mis ei sobi toiduainete tootmiseks,” ütleb Brightplus Oy tehnoloogiadirektor Jarkko Leivo.

„Oma pädevusega saame muuta ökoloogiliste biomaterjalide paljusid omadusi, näiteks läbipaistvust ja painduvust, või teisest küljest parandada nende keemilist vastupidavust ja korduskasutatavust. Me otsimegi nüüd suurepärasest materjalitehnoloogiast huvitatud teerajajaid, kellega saaksime välja töötada uusi rakendusi biopolümeeri kasutamiseks.“

Projekti algatanud Henri Nieminen tänab Brightplusi ja VTT-d projekti tehnilise edu eest, kes on tuhandetest katsetatud alternatiividest välja töötanud töökindla lahenduse, samuti Business Finlandi, kelle rahaline toetus on olnud projekti edu oluline eeltingimus.

Lisainfo:

Henri Nieminen, tegevdirektor, Finnfoam Oy,  +358 400 636 992,   asso.eravuoma@finnfoam.fi  

Asso Erävuoma, Finnfoam Oy arendus- ja turundusdirektor,  +358 2 777 3055,   asso.eravuoma@finnfoam.fi  

Jarkko Leivo, Brightplus Oy tehnoloogiadirektor, +358503226455,   jarkko.leivo@brightplus.com  

Tiina Nakari-Setälä, strateegiadirektor, Soome Tehnikauuringute Keskus VTT Oy, +358408215794,  tiina.nakari-setala@vtt.fi  

Veli-Matti Reunasalo, Nordic Soya Oy tegevdirektor, +3585060134,   veli-matti.reunasalo@nordicsoya.com  

Finnfoam Oy

Finnfoam Oy on Soome pereettevõte, mille juured on sügaval Soome igikeltsas. Ligi 40-aastase kogemuse ja uut tüüpi arengule orienteeritud mõtteviisiga on ettevõttest saanud üks juhtivaid plastipõhiste soojustusmaterjalide tootjaid Läänemere ümber kujunevas turupiirkonnas. Arenev Finnfoam on pärast sajandivahetust pidevalt suurendanud oma tootmisvõimsust ja tootevalikut. Finnfoam suudab pakkuda oma klientidele patenteeritud lahendusi, mida iseloomustavad suurepärane soojustusvõime, töökindlus ja lihtne paigaldamine. Tänapäeval kuuluvad ettevõtte tootevalikusse kõik üldiselt kasutatavad kõvad ja hallitusvabad soojusisolatsioonid FINNFOAM (XPS), FF-EPS ja FF-PIR ning Tulppa märgruumiplaadid. Loe lähemalt:   www.finnfoam.fi/  

Brightplus Oy

Brightplus on biopõhiseid materjale tootev Soome ettevõte. Meie toodete hulka kuuluvad sulatöödeldavad materjalid fossiilse plasti asendamiseks nii tõkke- kui ka veepõhiste katetega. Kooskõlas kestliku arengu ja ringmajandusega kasutame oma BrightBio toodetes erinevate tööstusharude kõrvalprodukte, metsatööstusest põllumajanduseni. Koos oma klientidega uuendame me tooteid, et need sobiksid otse nende protsessidesse ja rakendustesse paljudes tööstusharudes. Loe lähemalt:   www.brightplus.com/  

VTT

Soome Tehnikauuringute Keskus VTT on visiooniline teadus-, arendus- ja innovatsioonipartner. Me tegeleme ülemaailmsete väljakutsetega ja loome võimalusi kestlikuks majanduskasvuks. Me aitame ühiskonnal areneda ja ettevõtetel tehnoloogiliste uuenduste kaudu kasvada – mõtleme beyond the obvious. Meil on ligi 80-aastane tipptasemel teadusuuringute ja teaduspõhiste tulemuste kogemus. VTT tagab tõhususe, kui uuendused ja äri kohtuvad. Loe lähemalt:   www.vttresearch.com/fi  

Nordic Soya Oy

Nordic Soya Oy on EL suurim ja moodsaim mitmeastmeline soja rafineerimistehas, mille tootmisvõimsus on üle 240 000 tonni sojaube aastas. Ettevõte toodab kohalikust toorainest vastutustundlikku sojajahu, sojaõli, sojavalgu kontsentraati (SPC) ja sojamelassi ning kuumtöödeldud rapsi-/rüpsijahu. Ettevõtte peamised turud on Põhja-Euroopa sööda- ja toiduainetööstus, kus klientide hulka kuuluvad eelkõige ökoloogiline kalasööt ning muud toidu- ja tehnoloogiatööstused. Ettevõte omab Europe Soya, Pro Terra ja FoodChainID mitte-GMO sertifikaate ning on vastutustundliku soja ümarlaua liige. Nordic Soya edendab tõhusamat ja kestlikumat toiduainetootmist ning Soome proteiinisõltumatust. Lugege lähemalt:   www.nordicsoya.com/